U petak, 25. listopada, na riječkoj plaži Sablićevo održan je nastavak ekološke akcije „More spaja – #EUBeachCleanup Rijeka 2024“, u kojoj je sudjelovalo više od 100 osnovnoškolaca i srednjoškolaca iz Osnovne i Srednje waldorfske škole te Osnovne škole Pećine. Ujedinjeni u zajedničkom cilju, mladi volonteri prikupili su više od 400 kilograma otpada, među kojim su najviše dominirali plastika, sitno staklo od boca i opušci.
Akcija je započela obraćanjem direktora Riječke razvojne agencije Nenada Antolovića i gradonačelnika Rijeke, Marka Filipovića. Gradonačelnik je pohvalio entuzijazam i angažman mladih volontera, naglasivši važnost njihovog doprinosa u očuvanju okoliša te istaknuo kako je edukacija kroz ovakve praktične aktivnosti ključna za razvoj ekološke svijesti. Inače, inicijativom gradonačelnika, koji je član mreže “Gradimo Europu s lokalnim dionicima”, „EUBeachCleanup“ inicijativa je i dovedena u Rijeku, a organizaciju i koordinaciju akcije preuzeo je EUROPE DIRECT Rijeka koji djeluje u sklopu Riječke razvojne agencije Porin.
Podijeljeni u manje grupe, učenici su marljivo čistili popularne gradske plaže u riječkom kvartu Pećine – Sablićevo, Ploče, Glavanovo i Pajol. Iako se ove plaže redovito održavaju, upornost i pažljivost mladih volontera otkrile su značajne količine skrivenog otpada – plastične čepove, limenke, papirnate ostatke i mnoge druge sitnice koje su narušavale ljepotu obale.
Nakon završene akcije, među učenicima je vladao osjećaj zajedništva i postignuća. Njihova predanost i ekološka svijest bili su jasno vidljivi, a prisutni su svjedočili trenutku u kojem su djeca preuzela odgovornost kao svjesni čuvari prirode.
Time je uspješno završena dvodnevna akcija „More spaja – #EUBeachCleanup Rijeka 2024“ čiji je cilj podići svijest o važnosti očuvanja mora i oceana te ukazati na utjecaj svakodnevnih ljudskih navika na morski ekosustav. Podsjećamo, prvi dio akcije održao se na Pajolu u subotu, 19. listopada, u sklopu koje je 65 ronioca iz Hrvatske, Slovenije i Austrije, uz podršku više od 50 volontera i članova dobrovoljnih vatrogasnih društava i koordinaciju Udruge Specijalne policije iz Domovinskog rata „Ajkula“, očistilo podmorje.
Iako po prvi puta sudjeluje u ovoj globalnoj inicijativi, riječka akcija se prema brojkama uključenih građana pokazala kao najopsežnijom akcijom ove godine u Hrvatskoj. Vrijedi istaknuti kako je u sklopu ove inicijative prošle godine organizirano 555 događaja u 44 zemlje, u kojima je sudjelovalo 45 733 volontera.
Akcija je provedena u suradnji s Gradom Rijekom, KD Čistoćom koje se pobrinulo za zaštitne rukavice i vreće za sakupljanje otpada za oba dana akcije, i uz podršku Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj. U samoj izvedbi pripomogli su i brodogradilište Viktor Lenac, Jadranski pomorski servis, Eko Kvarner, Pajol bar, volonteri HKD-a na Sušaku, udruga Obala naših unuka, te Osnovna i Srednja waldorfska škola i Osnovna škola Pećine.
EUROPE DIRECT Rijeka nastavit će s organizacijom ovakvih akcija i u budućnosti, povezujući sve generacije u zajedničkoj misiji očuvanja okoliša.